Do lesa s lesníkem

Dne 19. října se žáci 4.B zúčastnili půldenního interaktivního programu ve Václavovicích „Do lesa s lesníkem“. Cílem bylo seznámit děti s lesním ekosystémem, a jak chránit a spravovat naše lesy.

Po příjezdu do lesa byli žáci rozděleni do skupin a postupně plnili různé úkoly:

Zalesňování a semenářství

Jedním z úkolů bylo zasazení stromů. Žáci byli vybaveni sekeromotykami a sazenicemi a pod vedením lesníka se pustili do práce.

Technika měření stromů

Dalším úkolem bylo měření stromů. Žáci se dozvěděli, jak se měří obvod a výška stromů a proč je to pro lesníky důležité.

Voda v lese

Na tomto stanovišti si děti povídaly o zvěři kolem lesního rybníka, jaká je jejich role v ekosystému. Formou zábavné hry si pak vyzkoušeli tok vody.

Těžební činnost a přibližování dřeva

Na tomto stanovišti se žáci seznámili s prací lesníků a ochrannými pomůckami, které používají při práci s pilou. Mohli si vyzkoušet některé z těchto ochranných pomůcek a viděli, jak jsou důležité pro bezpečnost při práci. Nakonec se podívali, jak pracují v lese koně, což je další zajímavý pohled na práci v lese.

Kreativní dílna – práce se dřevem

Zde byla představena firma Biocel Lenzing, která se zabývá zpracováním dřeva. Žáci se dozvěděli, jakým způsobem firma využívá dřevo a jaká je její role v udržitelném lesním hospodaření.

Pod vedením učitele ze zemědělské školy si žáci sestavili lavičku, kterou po ukončení akce dovezli do školy.

Výchova mladých porostů, vyznačování těžeb v probírkách

Lesník představil žákům jejich práci a o lesním hospodářství.

Celý den strávený v lese byl pro žáky 4.B nejen poučný, ale také nesmírně zábavný. Získali nové znalosti o lesích, přírodě a udržitelnosti. Tato akce dala žákům příležitost získat hlubší porozumění a úctu k lesům a přírodě obecně. Bylo chladno s občasnými dešťovými sprškami. Děti však byly odhodlané a nechaly se deštěm a chladem odradit.