Kariérový poradce:
Mgr. Světlana Koriťáková
e-mail: koritakova@zspaskov.cz

Konzultační hodiny

Konzultační hodiny kariérového poradce pro rodiče: úterý 7:00 - 7:45 h, středa 14:00 - 14:45 h ... vždy po předchozí telefonické domluvě
Konzultační hodiny kariérového poradce pro žáky: úterý 9:40 - 10:00 h (velká přestávka)

Podání přihlášky na SŠ (střední školu) 2024 – jak na to krok za krokem

Na výběr je nově ze 3 možností podání přihlášky. Vždy budete muset zvolit pouze jeden ze způsobů. Nejvýhodnější je podat přihlášku online plně elektronicky v systému DiPSy = Digitální přihlašovací systém.

a) ELEKTRONICKY
b) VÝPISEM ZE SYSTÉMU
  • v online systému vyplníte přihlášku, tu vytisknete, podepíšete a podáte v papírové formě na všechny školy
  • přílohy nahrajete do systému
c) NA PAPÍROVÉM TISKOPISU

a) Přihláška na SŠ plně elektronicky online

Novým elektronickým podáním přihlášky na SŠ online z domova ušetříte peníze za tisk a poštovné. Ulehčíte práci jak sobě, tak středním školám. Online
přihlášku podáte jednoduše za pár minut v těchto pěti krocích:

1. Přihlásíte se do systému DiPSy a vyberete své dítě(systém je napojen na registr obyvatel a bude přístupný od 15. ledna).
  2. Vyberete 3 obory bez talentové zkoušky, kam se chcete hlásit (kompletní info o oborech je v systému).
  3. Obory vyberete v pořadí dle priority(1. místo obor, kam se chcete dostat nejvíce).
  4. Nahrajete přílohyjako fotky nebo skeny. V systému uvidíte, jaké přílohy škola pro daný obor požaduje.
  5. Potvrdíte odeslání přihlášeka přijde vám e-mailové potvrzení, že jste přihlášky podali. Přihlášky musíte podat do 20. února.

? Výhody online podání přihlášky

• nic nevyplňujete:výběr žáka i školy přímo v systému
  • informace v systému na jednom místě:o škole, podmínkách přijetí i počtu přihlášených letos i v minulosti
  • editace přihlášky:můžete jí rozpracovat a později se k ní vrátit
  • přílohy v kopiích:nahrajete jednoduše do systému jako fotky či skeny
  • pozvánka k přijímačkám elektronicky:i další komunikace se školou přes systém
  • hned uvidíte výsledky:přehled výsledků přijímaček v systému

b) Přihláška na SŠ: Výpis ze systému

I když nemáte e-identitu, můžete vyplnit přihlášku online. Zabere vám to ale podstatně více času, než s elektronickou identitou, a navíc budete muset přihlášky do škol doručit. Jak na přihlášku na SŠ pomocí výpisu?

1. Do systému DiPSy se dostanete bez přihlášení a vyplníte všechny údajeo sobě a svém dítěti.
  5. Potvrdíte odeslání přihlášek a přijde vám e-mail s vyplněnou přihláškou (výpisem).
  6. Výpis přihlášky z e-mailu vytisknetetolikrát, na kolik škol se hlásíte, a každý podepíšete.
  7. Papírový výpis přihlášky (bez příloh) doručíte do každé školy(poštou, osobně, datovou schránkou).

? Nevýhody podání výpisem ze systému

• vyplňování údajů o sobě i dítěti v systému: nenačtou se údaje z registru obyvatel
  • ztrácíte čas:musíte doručit papírový výpis přihlášky do každé školy
  • další papírování:pozvánku k přijímačkám dostanete doporučeným dopisem
  • neuvidíte výsledky přijímaček v systému

? Výhody podání výpisem ze systému

• přílohy v kopiích:nahrajete jednoduše do systému jako fotky či skeny

c) Přihláška na SŠ: papírový tiskopis vč. příloh

I nadále zůstává možnost podání přihlášky na papírovém tiskopisu. Avšak oproti elektronickému online podání vám podání listinné přihlášky zabere nepoměrně více času a bude vás stát více peněz.

Jak na podání přihlášky postaru na papírovém tiskopisu?

1. Vytisknete si papírový tiskopispřihlášky tolikrát, na kolik škol se hlásíte.
  2. Do papírového tiskopisu vyplníte všechny údaje o sobě a svém dítěti.
  3. Dohledáte údaje o školách a oborech a vyplníteje do tiskopisu (přesný název, adresa, kód a název oboru).
  4. Obory vyplňujete v pořadí dle priority(1. místo obor, kam se chcete dostat nejvíce).
  5. Vyplníte identicky (tzn. stejné pořadí škol dle priority)tolik tiskopisů, na kolik škol se hlásíte.
  6. Ke každé přihlášce přiložíte všechny přílohy v listinné podobě(dle podmínek školy).
  7. Tiskopis přihlášky (vč. příloh) doručíte do každé školy(poštou, osobně, datovou schránkou).

? Nevýhody podání papírové přihlášky vč. příloh

• vyplňování údajů o sobě a dítěti
  • dohledávání a vyplňování údajů o školách a oborech:přesný název, adresa, kód a název oboru
  • přílohy v listinné podobě:ke každé přihlášce do každé školy
  • ztrácíte čas:musíte doručit papírový tiskopis přihlášky vč. příloh do každé školy
  • další papírování:pozvánku k přijímačkám dostanete doporučeným dopisem
  • neuvidíte výsledky přijímaček v systému

? Výhody podání papírové přihlášky

• offline podání:bez počítače a mobilního telefonu
O kariérovém poradenství

Kariérový poradce poskytuje žákům i jejich zákonným zástupcům informace o různých formách dalšího navazujícího studia, zprostředkovává jim informace o přípravných kurzech ke studiu, přijímacím zkouškám, o dnech otevřených dveří, burzách škol. Zajišťuje návštěvy středních škol a umožňuje jejich zástupcům předávat informace žákům naší ZŠ.

Spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradnou a úřadem práce při zajišťování profesní diagnostiky a informování o aktuální situaci na trhu práce. Ve vzdělávací oblasti “ Člověk a svět práce” probíhá rozvoj žáků vzhledem k jejich profesnímu zaměření, sebepoznávání a orientaci ve světě práce.

SCHRÁNKA DŮVĚRY

Připravili jsme pro TEBE elektronickou schránku důvěry!