Výlet do Prahy

Psal se den 1. června 2022, byl zrovna Den dětí a my jsme společně se spolužáky z 9. B jeli na školní výlet do hlavního města České republiky Prahy.

Jelikož jsme se museli dostat na nádraží v 6 hodin ráno, vstávali jsme velmi brzy, abychom vše stihli. Jakmile jsme se dostavili na vlakové nádraží v Paskově, zjistili jsme, že náš vlak má zpoždění 5 minut, ale to nás netrápilo. Dojeli jsme zdárně do Ostravy, a tak jsme čekali na náš vlak přímo do Prahy. Po cestě jsme si ve vlaku užili spoustu legrace. Když jsme dorazili na hlavní nádraží v Praze, uložili jsme svá zavazadla do úschovny. Poté jsme začali „ťapat“. Po celou dobu našeho výletu nás provázela skvělá průvodkyně, paní učitelka Míčková. Provedla nás centrem Prahy a vyprávěla zajímavosti k jednotlivým památkám. Celá prohlídka směřovala k Vltavě, kde na nás čekala výletní loď. Mohli jsme vidět Vyšehrad, kopec Barrandov a další památky.

Po vyzvednutí zavazadel okolo 18. hodiny jsme se šli ubytovat do hostelu Kotva Bráník. Poté jsme ihned vyrazili na večerní procházku k Vyšehradu a na zpáteční cestě jsme prošli přes Karlův most až na Václavské náměstí, které bylo v noci krásně osvětlené.

Ve čtvrtek jsme opět vstávali brzy. Po snídani jsme vyrazili na Pražský hrad. Prošli jsme nádvořím a všimli si standarty prezidenta republiky, navštívili Vladislavský sál, Muzeum Pražského hradu, Vladislavský sál i dechberoucí Katedrálu sv. Víta. V poledne jsme viděli část výměny stráží. Poté nám zbývalo už jen navštívit Zlatou uličku a pověstnými pražskými schody sejít znovu do centra města.

Vyrazili jsme do Národního technického muzea, kde nás čekalo množství expozic. Každý mohl navštívit ty, o které měl zájem. Kromě vlaků, letadel či bicyklů zde byla i výstava zaměřená na fotografování, chemii či japonskou kulturu. Pomalu se schylovalo k večeru a naše kroky směřovaly na Staroměstské náměstí k orloji. Pak jsme viděli Dům U Kamenného zvonu nebo kostel sv. Mikuláše a Prašnou bránu. Poté jsme spěchali na ubytovnu, připravit se na večerní návštěvu divadla. V divadle Kalich jsme shlédli představení Lakomec v hlavní roli s Pavlem Zedníčkem. Moc se nám to líbilo.

Páteční ráno bylo pro nás ve znamení balení. Ještě před cestou na nádraží jsme se posilnili dobrou snídaní. Na nádraží jsme opět uložili zavazadla do úschovny a pak vyrazili na Václavské náměstí. Tam jsme měli čas na drobné nákupy. Prošli jsme kolem otáčející se Kafkovy hlavy. Pak už nás čekala návštěva Národního divadla. Prohlídka byla doslova od sklepa po střechu. Viděli jsme základní kameny, hlediště, jeviště, oponu a dokonce i ze střechy byl krásný výhled na velkou část města.

Po prohlídce jsme spěchali do ČNB. Expozice byla stejně jako průvodci velmi zajímavá. Zhlédli jsme zajímavá videa, prostudovali panely plné informací a zajímavých úkolů. Měli jsme možnost vidět jednu z největších zlatých mincí na světě a mohli prsty zvednout zlatou cihlu. Po prohlídce ČNB jsme už vyrazili vlakem domů.

Výlet se nám moc líbil.

Bea Malyjurková, Adriana Žváková, Tobiáš Kronenberg, Jakub Zajacz