Aktuální informace

Poznej svůj kraj – výlet ZŠ Dobratice do Paskova

Druhý říjnový pátek v novém školním roce, tedy 9.10.2020 se uskutečnil projekt „Poznej svůj kraj“, který patří do souboru aktivit realizovaných Místním akčním plánem vzdělávání II pro území správního obvodu obce s rozšířenou působností Frýdek-Místek. Jeho iniciování vzešlo z pracovní skupiny Region, konkrétně jako námět ředitelek ZŠ Dobratice a ZŠ Paskov. Dále se do realizace připojily také ZŠ Řepiště, ZŠ Sedliště a ZŠ Třanovice. Celkovou koordinaci projektu pak zajišťuje dobrovolný svazek obcí Region Slezská brána.

Abyste měli představu, o co se vlastně v tomto projektu jedná, rád mile vysvětlím. Stručně řečeno, jde o přípravu a následnou realizaci výletu pro žáky základních škol. Každá zapojená škola měla za úkol připravit výlet, tedy program pro jinou školu a zároveň na jeden výlet byla jinou školou pozvána. Muselo se ale přitom dodržet, že škola nepojede tam, odkud přijedou žáci na výlet k ní. Jednalo se tedy o to, aby žáci z jiné školy navštívili a poznali jiné místo, než odkud pochází. Pro někoho z žáků to mohla být vesnice nebo město, kterou třeba za svůj život ještě nepoznali, o to víc je to zajímavé.

Našim cílem, tedy základní školy Paskov, bylo připravit výlet pro ZŠ Dobratice. Na oplátku jsme zase měli cestovat na ZŠ Sedliště, kde jsme měli poznávat krásy a zajímavosti okolí, ale bohužel vzhledem k epidemiologické situaci se to už nepodařilo uskutečnit, tak snad v roce 2021. Původně to bylo nastaveno tak, že žáci ze základní školy Paskov budou po městě provádět žáky základní školy Dobratice, ale z hlediska opatření, které byly v platnosti, se toto realizovat nemohlo, proto jsem se průvodcovství ujal já, také pan Ing. Lysek a v rámci prohlídky Paskovského zámku sám pan starosta Baďura.

Program výletu začal v ranních hodinách po přivítání paní ředitelky a sdělení základních informací o škole a pokračoval směrem k římskokatolické farnosti a kostelu sv. Vavřince, kde byla první zastávka. Následoval přesun na Paskovské náměstí k barokní soše sv. Floriána. Po chvilce jsme se odebrali kolem kinosálu Panorama do zámeckého parku, kde si žáci mohli prohlédnout venkovní krásy parku, pohledy na různé zachovalé sochy, říčku a také opraveného zámku.

Poté následoval hlavní program návštěvy, a to samotná prohlídka zámku včetně výstavy dřevěných modelů kostelů, kde se role průvodce ujal pan starosta Baďura a pan Ing. Lysek.

Žáci zde byli rozděleni na skupiny, kdy každá skupina byla v jiném patře a po určité době se to zase vyměnilo. Pro někoho to byla možná první návštěva tohoto krásného místa. Po uskutečnění prohlídky v zámku a předání symbolických dárků z rukou pana starosty, jsme se všichni přemístili do školní jídelny, kde na nás čekal výborný oběd v podobě řízku a bramborové kaše.

Někteří si možná v tu chvíli mysleli, že v poledne, kdy bude po obědě, už se žádný program konat nebude, ale překvapil jsem je. Čekala je pomyslná třešnička na dortu nebo jak někdo říká, krásná tečka na závěr. Z jídelny jsme se proto odebrali zpátky na parkoviště před základní školu, kde na nás čekal autobus a vyrazili jsme. Nikdo nevěděl, kde se jede a po chvíli jsme dorazili na vlakové nádraží v Paskově. Odtud jsme vyrazili po svých na nedaleký kopec „halda“. Jsem rád, že tahle varianta nakonec vyšla, neboť žáci museli alespoň trochu vynaložit své úsilí k tomu, aby se dostali nahoru, za mě alespoň trochu improvizovaná tělesná výchova. Nahoře na nás čekal krásný výhled na celý Paskov a okolí, především Beskydy a Ostravsko. A tím se výlet ukončil. Poté jsme sešli opatrně dolů k autobusu, kde žáci obdrželi ještě jednu památku, zamávali si a odjeli směr Dobratice. Ještě bych chtěl zmínit, že nám vyšlo velmi krásné počasí, a to na celý den. Pokud bychom totiž počasí domluvené neměli, program by vypadal jinak a výstup na paskovskou „K2“ by se nekonal. Doufám, že se žákům ZŠ Dobratice program výletu líbil a nebyla to jejich poslední cesta do našeho města.

Názor jedné nejmenované žákyně ze 4.třídy ZŠ Dobratice, která absolvovala výlet:

„Na výletě ve městě Paskov se mi líbil zámek a jeho prohlídka. Před zámkem byly sochy. Nejvíce se mi líbila socha Athény, která mi připomněla dovolenou v Řecku, kde jsme navštívili chrám bohyně Athény. Zajímavé bylo, že v minulosti v zámku byla nemocnice. Překvapilo mě, že základní škola Paskov má dvě velké tělocvičny.“

Na závěr bych chtěl jen říct, že jsem velmi rád, že se v této složité době podařilo za dodržení určitých opatření tento projekt zrealizovat a děkuji ještě jednou všem, kteří se na tomto projektu podíleli a dali mi možnost, abych se osobně na této aktivitě účastnil.

Číst 114 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Adresa - sídlo organizace

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov

 

Fakturační údaje

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov
IČ: 750 26 261

 

Datová schránka

ID schránky: zjsmnf5
 
 

Zřizovatel

Město Paskov

Ředitelka

Mgr. Lucie Butkovová
Tel.: +420 558 115 012

 

Kontakty ZŠ

Tel. info ZŠ: +420 558 115 011
Tel. jídelna: +420 558 115 008
Tel. družina: +420 558 115 017
Tel. sborovna I. st.: +420 558 115 016
Tel. malá škola: +420 558 115 002
E-mail ZŠ: info@zspaskov.cz 
E-mail jídelna: jedlickova@zspaskov.cz
E-mail družina: michalkova@zspaskov.cz

 

Identifikace školy

Red IZO: 600 134 075
IZO: 102092222

 

GPS: 49°43'58.013"N, 18°17'21.770"E

Autobusové spojení

zastávka Paskov,,sokolovna - linky 39, 370
zastávka Paskov,,u hřbitova